16 Nisan 2009 Perşembe

BİR KOCA NASIL PİŞİRİLİR :))))Kocaların çoğu pişirilme sürecinde yanlış işlem gördüklerinden yumuşaklıklarını ve iyi niteliklerini kaybederek bozulurlar.
Gerçek odur ki bazı kadınlar onları sıcak suda haşlayarak, bazıları ilgisizlikleri ile dondurarak, bazıları da basıp, ezip turşusunu kurarak ve yine kimileri savurganca harcayarak bozulmalarına neden olurlar.

Özenilerek hazırlanan her kocanın iyi ve yumuşak olacağı söylenemez.Ancak iyi pişirilenin gerçekten tadına doyum olmaz.

Koca seçiminde ne lüferin alımındaki gümüş pırıltısı, ne barbunyanın altın yaldız görünümü geçerlidir.
Bunun için çarşı pazar dolaşmaya da gerek yoktur.Genellikle en iyileri kapınızın önüne gelenlerdir.Beğeninin kişisel olduğunu düşünerek koca seçimini yalnızca kendiniz yapınız.Kendiniz sabırla pişiremeyeceksenizalmaktan vazgeçiniz.

Kocayı pişirmek için en iyisi porselen bir kap ise de, elinizde toprak çanaktan başkası yoksa özenle kullanıldığında aynı işi görebilir.Kocalar da karides ve istakoz gibi canlı canlı pişirilirler.Bazen pişerken tencerenin dışına taşıp yanabilir ya da kenarları sertleşerek kabuk tutabilirler.Onları tencerelerinde tutmak için " görev duygusu" adlı zayıf iplikten çok "huzur" adlı sağlam sicimle sıkı sıkıya bağlamalıdır.

Sevgi sıcaklık ve neşeden oluşan sürekli bir ateş yakılır.Kişiliğine uygun bir ısıya ayarlanarak ateşe oturtulur.

Köpürerek taşması halinde kaygılanmamalıdır.Pek çoğu iyice pişinceye kadar sık sık köpürebilir.

Özellikle sirke ve karabiber yerine tatlıcıların öpücük adı altında sattıkları şekreden biraz konulabilinir.Tadına bakarken, hoşgörü,iyimserlik ve neşe benzeri baharattan birer tutam katmanız önerilir. Ancak bunlar diğer baharat gibi azar azar ve dikkatlice kullanılmalıdır.Yumuşaklığını kontrol ederken sertleşmesinden kaçınılmalıdır. Fazla yayılmasını ve kabın dibine oturarak işe yaramaz hale gelmesini önlemek için arada bir hafifçe karıştırılmalıdır.Kıvama geldiğini anlamamak olanaksızdır.

Böyle pişirildiği zaman size çok uygun ve sindirilmesi kolay olacaktır.Dikkatsizlik nedeniyle ev ateşini soğutmazsanız, bozulmadan istediğiniz süre dayanır. Bu yolda hazırlanmış koca mutlu bir ömür boyunca tadını korur.

kozmikgevezelik.com

5 yorum:

mehtap dedi ki...

Süper yaa.tebessümle okudum.

orgucuoyuncakcınine dedi ki...

Bütün yazılarını zevkle okuyorum sağ ol da ben 36 yıldır pişiremedim benimkini.Oysa mutfakta epey başarılı olduğum söylenir durur.

Esra Günüşen Ertuğrul dedi ki...

ÇOK EĞLENDİM,DOĞRUSU...

pusarık dedi ki...

zor işler bunlar yahu, hayli hünerli eller gerektiriyor :)

Adsız dedi ki...

Fazla pişirmeyin buhar olmasın sonra lazım olur :))

SON DAKİKA HABERLERİ VE GÜNDEMİ BURADAN TAKİP EDİN