14 Nisan 2009 Salı

BAHAR AŞKLARI KALBE İYİ GELİYORMUŞŞŞ :))Hani bir şarkı vardı ya BEN HER BAHAR AŞIK OLURUMMM insanın bu günlerde devamlı bu şarkıyı söyleyesi geliyor :))hava güzel etraf yemyeşil oldu kır çiçekleri açtı. Ufak tefek rahatsızlıklar dışında çok büyük sorunlarımız yok çok şükür Yarabbim bu güzel günler için teşekkkürler demek geldi içimden, arkadaşlar hepinize aşk dolu bahar günleri dilerimmm yüzünüzden gülücükler eksik olmasın, dertler sizden uzak kalsın inşallahhh ,şimdi bakalım bu bahar aşkları hakkında neler söylenmiş buyrun okuyalım hep beraber. ;))

İlkbahar aylarında yaşanan gençlik heyecanlarının vücutta hormon değişikliklerine neden olduğu açıklandı.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cihangir Uyan, bahar aşklarının kalbin performansını artırdığını söyledi. Bahar aylarının doğadaki değişimle birlikte insanlarda da değişik heyecanların yaşanmasına neden olduğunu belirten Uyan, “Bahar aylarında yaşanan gençlik aşkları, kalbin daha tempolu çalışması ve kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerine neden olur” dedi.

İlkbahar aylarında yaşanan gençlik heyecanlarının vücutta hormon değişikliklerine neden olduğunu açıklayan Uyan, şöyle konuştu: “Bahar ayları bazı kişilerde depresyona neden olsa da, bahar aşkları kalbin sıkıntı yaratıcı etkenlerinin azaltılmasını sağlayan, çeşitli hormonların salınımına neden olur. Tansiyonu yükseltici, nabzı arttırıcı hormonların yanında, damarları açıcı nitrik oksit denilen ve damarların endotelinden salgılanan endorfin denilen ağrıları kesici hormonlar, kalpte sıkıntı yaratacak etkilerin azalmasını sağlar.”

Uyan, bahar aşklarının vücutta mutluluk hormonlarının salınımına neden olduğunu söyleyerek, konuşmasına şöyle devam etti: “Bahar aşkları kalbe iyi geliyor. Bahar aşkları kalbin daha iyi ve tempolu çalışmasına, kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerine neden olur. Vücut tarafından salgılanan endorfin, vücuttaki ağrıları yok eder. Damarların genişlemesine iç çeperinin ve duvarının düzelmesine neden olan nitrik oksit gibi faydalı hormonlar da vücutta pıhtı oluşumunu önleyerek kalbin performansının artmasına, insanların kendilerini daha iyi ve mutlu hissetmelerine neden olur.”
Herkese Neşeli, Huzur Dolu Aşklar Diliyorum

2 yorum:

Adsız dedi ki...

aşka dair çok güsel bir yazı, tam pıtırcıklık olmuş, elinize sağlık, sevgiler :)

DÜN BUGÜN dedi ki...

Baharda her şey canlanıyor,bir güzellik geliyor doğaya,insanlardada bu güzellikler oluyor vee hormonlar tam kapasite çalışıyor.Aşklada süsleniyor.
Sevgiler.

SON DAKİKA HABERLERİ VE GÜNDEMİ BURADAN TAKİP EDİN