15 Eylül 2009 Salı

OKULA YENİ BAŞLIYANLARIN SORUNLARI...14 Eylül pazartesi ilköğretim birincisi sınıflar için açıldı çocukların okula alışması amacıyla yapılan bu sistem aslında çok iyi oluyor.Bunun yanında bazı çocuklarda psikolojik sorunlarda başlıyor ,aileleri ve çocuklarımızı zorluyan bu dönemde neler yapmalıyız ,nasıl yardımcı olmalıyız.Çocuklarımız bizim en kıymetli varlıklarımızdır onların her konuda kendilerini rahat ve güvende hissetmelerini sağlamak da bize ve öğretmenlerine çok büyük iş düşmekte bu konu ile bazı ailelere yardımcı olabilecek bu bilgileri sizlerlede paylaşmak istedim herşey gönlünüzce olsun yeni okul dönemi tüm öğrencilerimize başarı ve mutluluk getirsin.


çocuklar okula başlamadan önce çok istekli görünseler dahi okul zamanı geldiğinde bu istekleri kalmaz ve okula gitmek istemezler. Çocuklarda okulda oluşan yoğun sıkıntı ve huzursuzluk hissi nedeniyle okula gitmek istememe ve okulda yalnız kalamama ile karakterize duruma okul korkusu (okul fobisi) adı verilmektedir. Okul korkusunun çoğunlukla anneden ayrı kalma korkusu (bunaltısı) ile yakından ilgisi vardır.

Çocuk anneden ayrı kalamaz ve annenin yokluğunda kendisine ve annesine zarar geleceği, kötü bir şeyler olacağı endişesini yaşar. Okul korkusu sıklıkla okula yeni başlayan çocuklarda görülür. Ancak daha ileri yaşlarda görülme olasılığı da vardır. Her sabah okula gitmek için evden çıkmak büyük sorun olur.

Kendinizi çocuğunuzun yerine koyunuz ve duyduğu kaygı ve endişeyi anlamaya çalışınız.

Çocuğunuzu okula gitme zorluğu nedeniyle cezalandırmayın, küçük düşürücü sözlerle aşağılamayın. Çocuğun bunaltısı ile oluşan belirtileri şımarıklık, ilgi çekme arzusu ya da sizi kızdırmak için yapılan davranışlar gibi yanlış yorumlamaktan kaçının.

Sabırlı, tutarlı ve kararlı bir tavır içinde olunuz. Sorunu görmezlikten gelmek ve bir sonraki yıla havale etmek ancak çözümü zorlaştırır.

Çocuğunuz okula gitmek istemediğini söylüyor ve okulda kalamıyorsa bir çocuk psikiyatristinden yardım isteyiniz. Okul fobisi hekim, aile ve öğretmenin işbirliği ile çözüme kavuşturulabilir bir sorundur.

ALINTIDIR

Hiç yorum yok:

SON DAKİKA HABERLERİ VE GÜNDEMİ BURADAN TAKİP EDİN