17 Mayıs 2009 Pazar

EURAOVİSİONDA BİTTİ...MOSKOVA’da düzenlenen 54. Eurovision Şarkı Yarışması’nı Norveç açık arayla kazandı. Türkiye’yi temsilen Düm Tek Tek adlı parçayla yarışan Hadise 177 puan toplayarak dördüncü oldu. Türkiye-Ermenistan yakınlaşması nedeniyle Türkiye’ye yarışmada puan vermeyeceği dile getirilen Azerbaycan, Hadise’ye 12 puan verdi. Türkiye’den de aynı şekilde Azeri yarışmacılar Aysel-Arash’a tam puan çıktı.

Yarışmanın en ilgi çekici yönü, halktan toplanan oylarla katılımcı kurumların oluşturduğu ihtisas jürilerinin yarı yarıya oluşturduğu oylara rağmen politikanın hakimiyetini kaybetmemesi oldu. Komşu ülkelerin birbirlerine oy verdiği yarışmada Türkiye, Belçika, Fransa, İsviçre, İngiltere, Makedonya ve Azerbaycan’dan tam puan aldı. Türkiye’ye Almanya, Bulgaristan ve Arnavutluk 10 puan , Hollanda 8, Bosna-Hersek ve Norveç 7, İsveç, Romanya ve Danimarka 6 puan, Malta, Finlandiye ve Macaristan 5, Ermenistan 4, İsrail, Karadğ, Yunanistan ve Portekiz 3, İspanya 2 ve Çek ile Hırvatistan 1’er puan verdiler. Yarışmada 14 ülke Türkiye’ye hiç puan vermedi.
Yarışmadan önce TBMM Başkanı Köksal Toptan ve , Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 54. Türkiye’yi temsil eden şarkıcı Hadise’ye başarı dileğinde bulundu.

BİR DAHA BELÇİKA' YA GİTMEZDİM

Hadise, "Çok gururluyum, hedefime ulaştım. Ben her zaman ilk beş demiştim, 4. olduk" dedi. Hadise yarışmanın yapıldığı solandan ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ben her zaman ilk 5 demiştim ve 4. olduk. Çok gururluyum, hedefime ulaştım. Ben hiç bir zaman birinciliğe oynamadım. Çünkü final grubu çok güçlüydü. Birinci olmak isterdim, ama hiçbir zaman birincilik için mücadele etmedim" diye konuştu.
Hadise, "Herkes benden birincilik isterken, ben hep ilk beşe girmeyi düşündüm ve bunun için de dua ettim. Allah da benim dualarımı kabul etti. Allaha şükrediyorum" dedi. Baştan beri Norveç'in favori olduğunu belirten Hadise, "Ama ben Fransa'dan Patricia Kaas gibi, İngiltere'den Jade Ewen gibi dünyaca ünlü sanatçıları geride bıraktım. EBU'daki yetkililer bile başarımızı, bu kadar güçlü bir gruptan 4. çıkmamızı çok iyi buldular" şeklinde konuştu. Hadise daha sonra şunları söyledi:"Türkiyeden sonra ikinci vatanım olan Belkiça'dan 12 puan gelmeseydi, hayatta bir daha Belçikaya gitmezdim. Ama Belçika'yı çok seviyorum. Şu an en çok yapmak istediğim ve yapamadığım şeyi yapacağım, bol bol yağlı yemekler istiyorum. İlk gördüğüm hamburgercide duracağım, doyana kadar hamburger yiyeceğim. Daha sonra da kahve içeceğim." dedi.
Norveç, Eurovision şarkı yarışması tarihinde en yüksek puanı alarak birinci oldu.

2 yorum:

tatesal dedi ki...

Sağol canım ya dün izleyememiştim...Haberleri senden almış oldum,teşekkürler...

Adsız dedi ki...

bence gecenin yıldızları Azerbaycan ve Türkiye'ydi:) artık kan mı çekiyor nedirse bence ikisinin üstünde kimse yoktu...1. olan şirin çocuk iyiydi ama yinede o kadar fark atmasına şaşırdım.

SON DAKİKA HABERLERİ VE GÜNDEMİ BURADAN TAKİP EDİN