5 Mayıs 2009 Salı

DÜNYACA ÜNLÜ TABLO 'MONA LİSA'NIN SIRRI ÇÖZÜLDÜ
Dünyanın en ünlü tablolarından biri olan Leonardo da Vinci'nin eseri La Joconde'daki Mona Lisa'nın, sırrı bir türlü çözülemeyen yüz ifadesi nihayet anlaşıldı.
Hollanda'daki Amsterdam ve ABD'deki Illinois üniversitelerinin ortak hazırladığı duyguları tanıma programı, altı temel duyguya bağlı değerlendirme yapıyor.
İnsanların yüz ifadelerinden ruh hallerini okumaya yönelik sonuçlar çıkaran program, tartışmalı bir yüz ifadesine sahip olan Mona Lisa'nın ruh hallerini de belirledi.

Mutlu bir kadın

Buna göre Leonardo da Vinci, Mona Lisa'yı yaparken, bu güzel kadına yüzde 83 oranında mutluluk vermiş. Ne var ki, Mona Lisa'nın yüzünde sadece mutuluk okunmuyor.

Mona Lisa, aynı zamanda yüzde 9 oranında nefretle dolu, yüzde 6 oranında korku duyguları taşıyor ve yüzde 2 oranında da öfkeli.

Bilgisayar, bu sonuçlara yüz hatları, dudak kıvrımları ve göz çevresindeki kırışıklıklar gibi mimiklere bakarak ulaşıyor.

1 yorum:

leydielif dedi ki...

Bir insanın yüz ifadesini belki anlayabilir bilgisayar ama o anki ruh halini anlayabileceğini sanmıyorum o an ne düşünmüş ne duygular içindeymiş kimse bilemez. Benim çözemediğimse Mona Lisa'nın ne düşündüğünü niye bu kadar merak ediyorlar...

SON DAKİKA HABERLERİ VE GÜNDEMİ BURADAN TAKİP EDİN