8 Mart 2009 Pazar

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

2006 dünya kadınlar günü logosu
Öncelikle bu kadınlar gününün nereden nasıl çıktığını öğrenelim ve herkesin dünya kadınlar gününü kutlayarak başlıyalım.

TARİHÇE: 8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak kutlanması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı ve değişen tarihlerde fakat her zaman ilkbaharda kutlanıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda gerçekleşti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde kutlanması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de kutlanmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak kutlanmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığının yazılmamıştır.


Kaynak:Wikipedia

5 yorum:

Dj_Engin Forum dedi ki...

Dünya kadınlar gününün tüm hanımlara şans ve mutluluk getirmesi dileklerimle.

hakan-can dedi ki...

8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlarım aysed...

sevgiyle kal...

Fıkra Sevenlere dedi ki...

Toplumlar sahip oldukları kadınların düzeyindedir.. Toplumun lokomotifi olan kadınlarımızın bu günü kutlu olsun..Gününüz kutlu olsun arkadaşım.. Sevgiler ve Saygılarımla..

şirinem dedi ki...

Çok teşekkür ederim arkadaşlar böyle bir tek gün ile değildi hergün biz kadınların günü olsa :)) Bende tüm hanımların kadınlar gününü en içten dileklerimle kutlarım .

AskinAy dedi ki...

kadinlar günümüz ve kandilimiz kutlu olsun canim,sevgiler..

SON DAKİKA HABERLERİ VE GÜNDEMİ BURADAN TAKİP EDİN