12 Haziran 2009 Cuma

COLA İÇİNCE VÜCUDUMUZA NELER OLUYOR
İlk 10 dakika: 10 çay kaşığı şeker almış vücudunuza girer (Günlük almanız gereken şeker miktarının tamamı kadar). Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller.

20 dakika: Kan şekerinizde ani bir yükselme olur, yüksek miktarda insülin patlamasına neden olur. Karaciğeriniz vucudunuzdaki şekeri yağa çevirerek buna bir yanıt verir. Bu sadece bir kaç dakika içinde olur

40 dakika: Kafein absorbsiyonu tamamlanır. Göz bebeklerniz büyür. kan basıncınız yükselir, karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar. Beyninizdeki adenozin reseptörleri rehaveti önlemek için bloke olur.

45 dakika: Beyninizde dopamin salgısı artar. Bu tıpkı eroinin vücuttta yaptığı tepkimelere benzer.

60 dakika: Kafeinin diüretik özellikleri baş gösterir (tuvalet ihtiyacı).Buda vücutta depolanmış kalsiyum, magnezyum ve çinkonun da beraberde dışarı atılması demek.

Bir süre sonra şeker ihtiyacını tekrar duymaya başlayacaksınız, kendinizi halsiz ve bitkin hissedeceksiniz. Vucüdunuzda kola ile alığınız bütün su tekrar dışarı atıldığı için sussuzluğunuz tekrar hissedeceksiniz. Şekeri ihtiyacını takiben, kafein isteğide başlayacak (sigara da ki gibi)

Ama ne de olsa başka bir kola içersiniz ve geçer dimi...!!!!

ALINTIDIR

3 yorum:

pembe tatlar dedi ki...

Eskiden çok kola içerdim su niyetine şükür 3 yıldır içmiyorum ve içenlere yazık diye bakıyorum:))
Kendim kurtuldum ya...
Ama gerçekten kurtuldum diyorum seninde dediğin gibi bağımlılık yapıyor sigara gibi şükür onuda 1 ay önce bıraktım :))

Adsız dedi ki...

gerçekten cola bağımlılık yaratıyor şekil a ben eve girdiği andan yarım saat sonra şişeyi boşaltma yeteneğine sahibim ama resmen bildiğim halde bunları içmeye devam ediyorum colayı engel olamıyorum kendime

Kurbiş dedi ki...

zararlı olduğunu biliyordum ama bukadar ayrıntılı okumamıştım paylaştığın için teşekkürler.. 1daha kola mıı ıhıh.):)

SON DAKİKA HABERLERİ VE GÜNDEMİ BURADAN TAKİP EDİN